20170510_154821

Tarptautinė akušerių dienos konferencija ,,3M – moteris, mama, močiutė“

Renginio organizatoriai: LAA, Šiaulių akušerių draugijos valdybos nariai.

Remėjai: UAB Bionorica Lithuania, UAB Oriola, LAA, MVK gimdykla.

Renginys nemokamas ir skirtas LAA nariams.

Nominantai (spauskite čia)

Kaip ir kasmet įvyko LAA konferencija Šiauliuose, skirta Tarptautinei akušerių dienai paminėti. Šių metų rengiamos konferencijos tema buvo – ,,3M – moteris, mama, močiutė“. Į šventinę konferenciją susirinko Šiaulių krašto akušerių draugijos narės iš Telšių, Joniškio, Kelmės, Akmenės, Kuršėnų bei Šiaulių miesto. Savo pranešimus skaitė ne tik lektoriai iš Šiaulių, bet ir iš Vilniaus.

Pirmąjį pranešimą skaitė Šiaulių Moters ir vaiko klinikos gimdykloje dirbanti akušerė Roberta Jankauskaitė. Pranešimo tema: ,,Veiksniai lemiantys šeimų nevaisingumą“. Skaitomame pranešime atskleidžiama skaudi tiesa, kad visame pasaulyje apie 15 proc., tai yra apie 48,5 mln. porų turi problemų dėl vaisingumo. Šeimos nevaisingumas gali būti tiek dėl moters, tiek dėl vyro ar net abiejų jų negalėjimo turėti vaikų. Tyrimų duomenys rodo, kad abiejų lyčių vaisingumą veikia daugelis veiksnių, tiek genetinių, tiek išorinių. Kas dieną žmones veikia aplinkos užterštumas bei kenksmingos darbo sąlygos, konservantai maiste bei emocinė – stresinė įtampa. Deja, dalis vaisingumo sutrikimų atvejų yra nulemta genetinių priežasčių, kaip bebūtų gaila, tai nekoreguojamas veiksnys.

Ieškant nevaisingumo priežasčių labai svarbu atlikti laboratorinius tyrimus, tokius kaip vyro spermos ištyrimas. Lektorė medicinos biologė Nijolė Pozdniakienė įvardijo kaip yra daroma spermograma ir kokie yra vertinimo kriterijai, taip pat kur kreiptis norint atlikti tokius spermos tyrimus. Lektorė atskleidė, kad iš savo darbo patirties gali teigti, kad šiuolaikinių vyrų spermos kokybė, kiekybė ir judrumas labai skiriasi nuo anuometinių vyrų. Visi spermos pokyčiai lemia vyrų vaisingumo sumažėjimą.

Trečiasis konferencijos pranešimas buvo apie unikalią ŽPV sukeliamų ligų prevenciją, kurį mums skaitė gyd. genetikė Rima Sireikienė. Gydytoja informatyviai išdėstė naują informaciją apie devyniavalentę rekombinantinę ŽPV vakciną, kuri saugo nuo daugiau ŽPV sukeliamų vėžinių susirgimų ateityje. Pateikė turimą pasaulio statistiką apie ŽPV sukeliamas ligas ir galimybę jų išvengti skiepijantis ŽPV vakcina. Lektorė nurodė, kad keturvalentė ŽPV rekombinantinė vakcina nuo 2016 m. yra įtraukta į Lietuvos privalomajį skiepų kalendorių. Šia nemokama ŽPV vakcina skiepijamos mergaitės nuo 11-os metų.

Paskutinioji, tačiau labai moterims aktuali tema – dirgli šlapimo pūslė bei šlapimo pūslės uždegimas. Šia tema paruoštą medžiagą dėstė Všį Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas urologas Ignas Lukošius. Pateikė svarbią informaciją, kaip brandžiame amžiuje išvengti dažnai pasikartojančių šlapimo takų infekcijų. Nurodė moterims galimus gydymo ir profilaktikos metodus. Vienas iš tokių gydymo preparatų yra sukurtas iš natūralių žolelių – širdažolių, gelsvių ir rozmarinų, kurios yra randamos ir pas mus Lietuvoje.

Taip pat Tarptautinės akušerių dienos proga buvo ir kultūrinė valandėlė. Turėjome galimybę visos pasidžiaugti bei pasveikinti Šiaulių Moters ir vaiko klinikos vyresniąją akušerę administratorę, Vitą Tamošauskienę, gavus nepaprastą apdovanojimą. Šių metų, gegužės 2d., Vilniaus Rotušėje buvo įteiktas Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos apdovanojimas ir suteiktas ,,NUSIPELNIUSIO LIETUVOS SVEIKATOS APSAUGOS DARBUOTOJO GARBĖS ŽENKLAS“.

Kadangi po Tarptautinės akušerių dienos artėjo ir Motinos diena pasveikinome akušeres nominantes – ,,Močiučių – močiutė“. Jomis tapo: Zita Baltrušaitienė (Šiauliai), Dalė Barystienė (Kuršėnai) ir Vitalija Gaurelienė (Šiauliai). Nominantės buvo įvertintos pagal šiuos iškeltus kriterijus:

  1. Praktikuojanti akušerė;
  2. Du ir daugiau gimdymų;
  3. Daugiau nei trys anūkai.

Nugalėtoja buvo išrinkta – Zita Baltrušaitienė, akušerė dirbanti Šiaulių Moters ir vaiko klinikos akušerijos skyriuje, tris kartus gimdžiusi ir turinti šešis anūkus (tris mergaites ir tris berniukus).

Beje, labai smagu pasidžiaugti, kad šiais metais LAA gretas papildėme dar keturiomis naujomis narėmis iš Telšių bei Šiaulių, kurios ką tik tapo praktikuojančiomis akušėrėmis.

Ir šventė nebūtų šventė, jei Tarptautinės akušerių dienos proga nebūtų sveikinimų akušerėms, mamos ir močiutėms bei baigiamojo šventinio koncerto, kurį atliko Šiaulių dramos teatro aktoriai.

Vienas iš sveikinimų buvo nuo Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos:

,,Mielos akušerės,

Nuoširdžiai sveikinu Jus Tarptautinės akušerių dienos proga. Tai šventė, kuri svarbi ne tik Jums, bet ir kiekvienai Lietuvos moteriai, kiekvienam į šį pasaulį atkeliaujančiam mažyliui, kiekvienam piliečiui.

                      Tarptautinė akušerių konfederacija 2017 metus vadina akušerių, mamų ir šeimų bendradarbiavimo metais. Bendradarbiaudami mes perprantame vieni kitų poreikius ir randame geriausius būdus jiems tenkinti. Todėl ne tik šiandien, bet ir kiekvieną dieną prisiminkime, kad akušeriai yra žmonės, kurie padeda mamoms išnešioti ir pasitikti naują gyvybę, tie žmonės, kurie rūpinasi ne tik Mūsų sveikata, bet ir visos Lietuvos bei pasaulio ateitimi“.