Tarptautinė akušerių diena: pagalba gimdančiai – seniausia medicinos pagalba

Tarptautinė akušerių diena: pagalba gimdančiai – seniausia medicinos pagalba

Zita KATKIENĖ
Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė

Į Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos korpuso konferencijų salę rinkosi Šiaulių krašto akušerių draugijos narės bei kitos sveikatos priežiūros specialistės. Čia surengta konferencija „Rizika, pasekmės ir galimos prevencijos priemonės akušerijoje”, skirta Tarptautinei akušerių dienai paminėti. Šventinę dieną Moters ir vaiko klinikoje dirbančios medikės ne tik grožėjosi Lauros studijos dainomis ir šokiais, akušerių sukurtais meno kūriniais, bet ir aptarė savo rūpesčius, klausėsi paskaitų bei kėlė kvalifikaciją.

Seniausia medicinos pagalba
Šventės dieną akušeres sveikino ne tik Šiaulių krašto akušerių draugijos pirmininkė Dalė Sungailienė, bet ir Moters ir vaiko klinikos vyresnioji administratorė Aušra Petrauskienė bei dviejų mergaičių, gimusių šioje klinikoje, mama Rasa, dėkojusi specialistėms už padrąsinantį žvilgsnį, gerą žodį. Šiaulių krašto akušerių draugijos pirmininkė D. Sungailienė pati padėjusi šimtams gimdančių moterų, pateikė klausimą: kokį darbą dirbą akušerė, kurios pastangas dažnas painioja su gydytojo darbu. „Mes negydome moterų, mes padedame visuomenei gyventi“, – atsakė D. Sungailienė.

Neseniai savarankišką akušerės darbą pradėjusi jaunoji akušerė Roberta Jankauskaitė papasakojo susirinkusioms apie Tarptautinės akušerių dienos istoriją, kuri Lietuvoje prasidėjo 1938 metais Kaune, kai buvo įkurta pirmoji akušerių draugija. Tuomet, pasak pranešėjos, Lietuvoje buvo apie 500 akušerių. Daugėjo akušerių būrys, keitėsi ir gimdymų skaičiai.

Lietuvos akušerių sąjunga buvo įkurta 1990 metų birželio 1 dieną. Organizacijos dėka atsirado daugiau galimybių tobulėti.

„Kokia bebūtų siaura akušerijos sritis, iki šiol ji yra labai svarbi nėščiajai gimdyvei ir jos kūdikiui“‚ – teigė R. Jankauskaitė, priminusi ir drauge su istorijos vingiais besikeičiančią Tarptautinės akušerių konfederacijos istoriją.

Šiaulių akušerijos skyriaus mąstai, pasak pranešėjos, didėja, nepaisant, kad gimstamumas Lietuvoje mažėja. Uždarius aplinkinių ligoninių skyrius, moterys važiuoja į Šiaulius, kur vienas stacionaras, kuriame teikiama gerai organizuota ir puikiai aprūpinta akušerijos pagalba.

Svarbi ir siela, ir kūnas
Akušerei, besirūpinančiai moters ir naujagimio sveikata, svarbios ir psichologijos žinios, ir kūno ligos. Tarptautinės akušerių dienos proga surengtoje konferencijoje buvo sudaryta galimybė sužinoti daug naujo apie pacienčių kūną ir sielą.

Psichologė Virginija Servutienė skaitė paskaitą „Komunikacija su pacientu ir jo artimaisiais – neatsiejama akušerio darbo dalis?“. Paskaitą „Nėščioji, gimdyvė ir naujagimis – tai meilė“ skaitė gydytoja akušerė-ginekologė Emilija Bogužienė. Gydytoja pediatrė Jolanta Čelutkienė skaitė paskaitą „Naujagimis grįžo į namus – o kas toliau?“.

Svarbi akušerėms ir jau žinoma, ir kasdien taikoma praktika. Apie pagrindinius ligoninės higienos reikalavimus darbe susirinkusioms priminė Infekcijų kontrolės skyriaus vedėja, gydytoja Aušra Macijauskienė. Apie naujagimių sepsį kalbėjo Vaikų intensyvios terapijos skyriaus gydytoja Aušrinė Pliauckienė. Aptarti ir skystų terpių citologijos privalumai gimdos kaklelio vėžio diagnostikoje, apie ką kalbėjo gydytojas patologas VPC citopatologinių tyrimų skyriaus vedėjas Donatas Petroška.

Lietuvos akušerių asociacijos (LAA) prezidentė Violeta Staniulevičienė aptarė LAA 2015 metų veiklą, pasidalino ateities planais.

Akušerių pasveikinti atvykusios Lauros studijos vadovei Laurai Remeikienei taip pat dėmesio nestigo – jai įteiktos medicinos dokumentų kopijos, patvirtinančios, jog jos abu vaikai gimė Šiauliuose. Kolegių dėmesio sulaukė ir akušerės, kurios laisvalaikį skiria rankdarbiams, menui. Jų darbais galėjo pasigrožėti ir Tarptautinės akušerių dienos dalyvės.